úterý 1. března 2011

Exkurze do kanálu

Dne 8.2.jsme navštívili kanalizační systém Prahy.

Procházeli jsme prostory kanálů, kde jsme viděli vozíky, kotle, odsávače vody, výtah pro vozíky, sklad písku a později i vody a čističky.

Během exkurze mě zaujalo povídání našeho průvodce o dlouhém vývoji celého kanalizačního systému. Počátky čištění kanalizací probíhali ručně, kdy pracovníci se speciálně upravenými hráběmi odstraňovali z vody největší odpad. Další fází bylo čištění pomocí elektrického "hrabla a nádrž s prohlubeninou uprostřed, ve které se usazoval písek a kal a očištěná voda protékala do kotlů, kde se odpařovala a pak se smíchá se studenou vodou a vznikla užitková voda. Písek a kal se odváželi ve vagonech a odprodávali se. Užitková voda dříve sloužila jako voda pitná. Pitná voda dříve neexistovala, protože dříve neexistovali chemikálie na její čištění.

Také jsem zjistil, že vnitřní kanály jsou tvořeny do tvaru oválu, který slouží v době povodní. Při povodních se průtok vody v kanálech nezrychlí, zvedne se jen hladina vody v kanálech.

--Strejda
klikni pro zobrazení fotek z exkurze

Žádné komentáře: